Všetko, čo potrebujete vedieť o menopauze

Prechod, známy aj ako menopauza, predstavuje koniec reprodukčného obdobia ženy. Tento prirodzený biologický proces sa zvyčajne objavuje vo veku medzi 45 až 55 rokov, hoci sa to môže líšiť od ženy k žene. Menopauza prináša so sebou množstvo zmien v tele – fyzických aj emocionálnych – a môže ovplyvniť pružnosť pokožky, tvar tela aj emocionálnu rovnováhu.

Ešte pred samotnou menopauzou však nastupuje obdobie známe ako premenopauza. Ide o začiatok prechodu, počas ktorého sa objavujú mnohé z rovnakých symptómov, ale aj ďalšie nové prejavy. Toto obdobie, ktoré zvyčajne začína po štyridsiatke, je charakteristické postupnými zmenami hormonálnych hladín a nepravidelnosťou menštruačného cyklu.

V tele sa môžu začať diať zmeny, ktoré môžu byť náročné a často ani netušíme, čo sa s nami deje – až kým sa o svojich symptómoch neporozprávame s inými ženami a nezistíme, že nie sme samy. Preto sme sa pozreli na to, čo môžete očakávať pri vstupe do menopauzy a ako čo najlepšie zvládnuť rôzne výzvy, ktoré môžu toto obdobie priniesť.

Príznaky perimenopauzy

Môže sa zdať, že premenopauza vás pripravuje na hormonálne zmeny, ktoré sa dejú vo vašom tele. Hoci ešte stále menštruujete, telo sa cíti inak. Premenopauza môže spôsobiť nepravidelnosti v menštruačnom cykle – menštruácia môže byť dlhšia alebo kratšia, krvácanie silnejšie alebo slabšie než obvykle. Môžete si tiež všimnúť kratšie alebo naopak dlhšie intervaly medzi jednotlivými cyklami.

Niektoré ženy zažívajú návaly tepla a nočné potenie už počas premenopauzy, aj keď tieto príznaky sú častejšie v neskorších štádiách prechodu. Hormonálne zmeny sú úplne prirodzené počas menopauzy aj v období pred ňou. Tieto zmeny môžu ovplyvniť náladu a mnohé ženy pociťujú úzkosť, podráždenosť alebo depresiu. Hoci je to bežné, je dôležité venovať týmto zmenám pozornosť. Pamätajte, že nie ste „pokazená“ – niektoré zmeny môžu byť veľmi nepríjemné a náročné.

U niektorých žien sa objavujú aj problémy so spánkom, ako napríklad ťažkosti so zaspávaním alebo časté budenie sa počas noci, čo je bežné počas premenopauzy a samotnej menopauzy. Priberanie na váhe je taktiež častou výzvou, spôsobenou hormonálnymi zmenami a spomaleným metabolizmom.

Existuje množstvo rôznych príznakov perimenopauzy a samotnej menopauzy. Niektoré ženy ich pociťujú veľa, iné len niekoľko. Okrem tých „klasických“ symptómov, ktoré sú dobre známe, mnohé ženy hlásia aj problémy spôsobené poklesom estrogénu – napríklad náhle závraty. V premenopauze sa môže objaviť aj svrbenie kože či bolesť svalov a kĺbov.

Príznaky menopauzy

Keď premenopauza skončí a menštruácia sa úplne vynechá, nachádzate sa v samotnej menopauze. Jedným z najznámejších symptómov menopauzy sú návaly tepla – náhle pocity intenzívneho tepla v tvári a tele, ktoré sú často sprevádzané potením. Tieto návaly môžu byť veľmi nepríjemné a môžu narušovať spánok. Spolu s návalmi tepla zažíva mnoho žien nočné potenie, ktoré vedie k problémom so spánkom a nepokojným nociam.

Keďže s pribúdajúcim vekom klesá hladina estrogénu, u mnohých žien sa objavujú výkyvy nálad. Hormonálne zmeny môžu taktiež ovplyvniť duševné zdravie a spôsobiť obdobia úzkosti, podráždenosti alebo depresívnych stavov.

Znížená hladina estrogénu môže viesť k suchosti a podráždeniu pošvy, čo môže spôsobovať nepríjemné pocity pri pohlavnom styku. V takýchto prípadoch môže pomôcť použitie lubrikačného gélu alebo oleja na zmiernenie prípadnej bolesti. Nezabúdajte, že pohlavný styk by nemal byť bolestivý.

Poruchy spánku sú počas menopauzy bežné kvôli návalom tepla, nočnému poteniu, ale aj iným faktorom ako stres či úzkosť. Niektoré ženy taktiež pociťujú zvýšenú bolesť svalov a kĺbov, aj keď presné príčiny nie sú úplne objasnené. Počas menopauzy mnoho žien priberá na váhe, čo je čiastočne spôsobené hormonálnymi zmenami a spomalením metabolizmu.

Liečba menopauzy

Hormonálna liečba, známa aj ako hormonálna substitučná terapia (HRT), spočíva v doplnení hormónov (estrogén a progesterón), ktoré telo už nevyrába v dostatočnom množstve. Táto liečba môže pomôcť zmierniť mnohé príznaky spojené s menopauzou, ako sú návaly tepla, problémy so spánkom a vaginálna suchosť.

Niektoré ženy sa rozhodnú vyskúšať alternatívne liečebné metódy, ako sú bylinky, výživové doplnky alebo akupunktúra, na zmiernenie príznakov menopauzy. Hoci niektorým ženám tieto metódy prinášajú úľavu, je dôležité poradiť sa s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom skôr, než vyskúšate niečo nové.

Zmeny životného štýlu, ako je pravidelné cvičenie, zdravá strava, zvládanie stresu a dostatočný spánok, môžu taktiež pomôcť znížiť intenzitu príznakov menopauzy. Na zmiernenie vaginálnej suchosti a nepohodlia počas pohlavného styku môže byť užitočné používanie vaginálnych hydratačných krémov a lubrikantov.

Odporúčania pre životný štýl počas menopauzy

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť príznaky menopauzy, a jedným z najdôležitejších je udržiavať zdravý životný štýl s vyváženou stravou a pravidelným pohybom. Naučiť sa zvládať stres môže tiež výrazne zlepšiť každodenný život – stres totiž môže mať na telo väčší negatívny vplyv, než si mnohí uvedomujú.

Pravidelný pohyb: Aktívny životný štýl môže pomôcť zmierniť symptómy menopauzy, ako sú návaly tepla a problémy so spánkom. Snažte sa do svojej rutiny zaradiť kardio aj silový tréning.

Zdravá strava: Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a chudé bielkoviny podporuje hormonálnu rovnováhu a môže pomôcť predchádzať priberaniu počas menopauzy.

Zvládanie stresu: Techniky na zníženie stresu, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo joga, môžu pomôcť zvládnuť úzkosť a podráždenosť spojenú s hormonálnymi zmenami.

Spánková hygiena: Podporujte kvalitný spánok pravidelným režimom, vyhýbaním sa kofeínu a obrazovkám pred spaním, a vytvorením príjemného prostredia na spanie.

Pravidelné zdravotné prehliadky: Pravidelné návštevy lekára pomáhajú monitorovať zdravotný stav počas menopauzy a zabezpečiť, že sa prípadné problémy zachytia včas.

Veľa šťastia na tejto ceste. Menopauza je prirodzenou súčasťou života, no nemusíte ňou prechádzať s utrpením. Existuje množstvo účinných liekov a terapií, ktoré môžu spraviť toto obdobie znateľne ľahším. Porozprávajte sa so svojím lekárom a neváhajte vyhľadať informácie a pomoc.

 

Najnovšie príspevky

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *