Posilnite imunitu a zostaňte zdraví po celý rok

Ochoríme, keď je telo vystavené infekciám, záťaži alebo preťaženiu, ktoré nedokáže úplne zvládnuť. Keď imunitný systém tela zistí prítomnosť infekcie, spustí imunitnú odpoveď, aby bojoval proti votrelcom. Príznaky ako horúčka, kašeľ a hlien sú často výsledkom obranyschopnosti tela proti týmto mikroorganizmom, ktoré spôsobujú ochorenie.

Oslabený imunitný systém robí telo náchylnejším na infekcie. Imunita môže byť oslabená v dôsledku zlej stravy, nedostatku spánku, vysokej miery stresu, chronických ochorení, liekov alebo základných imunitných porúch. Práve preto je také dôležité mať vyváženú stravu, dostatok spánku a pravidelný pohyb.

Preto ochorieme

Existuje mnoho dôvodov, prečo ochorieme, a my sme sa pozreli na niektoré z nich, aby ste sa lepšie mohli pripraviť na prípadné ochorenia. Jeseň a zima sú obdobím, keď sa najčastejšie vyskytuje chrípka, prechladnutie a žalúdočné vírusy. To, ako sa staráte o svoje telo, môže mať veľký vplyv na to, či ochoriete a ako ťažko danú chorobu prekonáte. Väčšina ľudí sa uzdraví sama, no niektorí môžu ochorieť vážnejšie a potrebovať lekársku pomoc.

Stres a psychická záťaž

Vysoká alebo dlhodobá úroveň stresu môže negatívne ovplyvniť imunitnú reakciu organizmu. Stresové hormóny ako kortizol môžu oslabiť imunitný systém, čo uľahčuje patogénom preniknúť do tela a spôsobiť ochorenie.

Nedostatok živín

Telo potrebuje vitamíny, minerály a ďalšie živiny na to, aby fungovalo optimálne. Nedostatok vitamínu C, vitamínu D a zinku môže oslabiť imunitný systém, a nedostatok esenciálnych mastných kyselín a bielkovín môže sťažiť telu obnovu buniek a boj proti infekciám.

Vplyvy prostredia

Vonkajšie faktory ako znečistenie, toxické chemikálie a fajčenie môžu poškodiť bunky v tele a oslabiť imunitu. Okrem toho môžu klíma a zmeny teploty spôsobiť, že telo je náchylnejšie na určité infekcie, napríklad respiračné ochorenia počas zimy.

Chronické a autoimunitné ochorenia

Chronické ochorenia ako cukrovka, kardiovaskulárne choroby alebo autoimunitné poruchy môžu spôsobiť, že telo je náchylnejšie na infekcie. Pri autoimunitných ochoreniach imunitný systém omylom napáda vlastné bunky tela, čo oslabuje schopnosť brániť sa skutočným hrozbám.

Životný štýl

Zlé návyky ako fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, zlá hygiena a nedostatok pohybu môžu oslabiť telo a zvýšiť náchylnosť na ochorenia. Nedostatok spánku môže tiež znížiť schopnosť tela bojovať proti infekciám.

Ako sa vyhnúť ochoreniu?

Aj keď sa nemôžeme vyhnúť všetkým príčinám ochorení, môžeme znížiť riziko tým, že budeme viesť zdravý životný štýl, zvládať stres, dostatočne spať, stravovať sa výživne a praktizovať dobrú hygienu.

Na posilnenie imunitného systému môžeš taktiež zaradiť do jedálnička rôzne výživné potraviny, ktoré podporujú organizmus v boji proti infekciám a pomáhajú udržiavať dobré zdravie. Pozreli sme sa na niektoré z najlepších potravín, ktoré môžu dodať tvojmu imunitnému systému poriadnu vzpruhu.

Vitamín C

Je známe, že ovocie a zelenina majú priaznivý vplyv na zdravie, a to najmä potraviny bohaté na vitamín C. Vitamín C je dôležitý pre imunitu a pomáha chrániť bunky pred poškodením. Konzumáciou citrusových plodov ako pomaranč a citrón, ale aj papriky, brokolice, jahôd a kivi, môžeš posilniť imunitný systém a zvýšiť obranyschopnosť organizmu.

Potraviny s vitamínom D

Vitamín D je známy tým, že podporuje imunitnú odpoveď, a jeho nedostatok môže zvýšiť riziko infekcií. Ryby ako losos a pstruh, vajcia a mlieko obohatené o vitamín D sú dobrým zdrojom tohto vitamínu. Pobyt na slnku taktiež podporuje tvorbu vitamínu D v tele. Pamätaj, že ľudia žijúci v severnejších oblastiach často potrebujú dodatočné zdroje vitamínu D najmä v zimných mesiacoch.

Zinok

Zinok je minerál, ktorý podporuje tvorbu imunitných buniek a zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Nájdeš ho v potravinách ako mäso, morské plody, tekvicové semienka, orechy a strukoviny.

Antioxidanty

Potraviny bohaté na antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a podporujú imunitný systém. Zaraď do jedálnička bobuľové ovocie ako čučoriedky a čierne ríbezle, kel, špenát a zelený čaj.

Probiotické potraviny

Probiotiká podporujú črevnú flóru, ktorá má veľký vplyv na imunitu. Fermentované potraviny ako jogurt, kefír, kimchi, kyslá kapusta a kombucha obsahujú probiotiká a mali by sa konzumovať pravidelne pre zdravé črevá.

Bielkoviny

Bielkoviny sú nevyhnutné na opravu a udržiavanie buniek, vrátane imunitných buniek. Dobrými zdrojmi bielkovín sú chudé mäso, ryby, vajcia, tofu, fazuľa a šošovica.

Cesnak a zázvor

Cesnak a zázvor sú známe svojimi priaznivými účinkami. Majú protizápalové vlastnosti a môžu pomôcť posilniť imunitu. Cesnak má navyše antibakteriálne a antivírusové účinky.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 sú dôležité pre telo – majú protizápalové vlastnosti a podporujú imunitný systém. Mastné ryby ako losos, makrela a sardinky, ako aj vlašské orechy a ľanové semienka, sú bohatými zdrojmi omega-3.

Okrem výživného jedálnička je dôležité aj dostatočne spať, zvládať stres a pravidelne sa hýbať. Takto najlepšie podporíš svoj imunitný systém.

 

Najnovšie príspevky

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *